![](http://archiveyermasoyia.com/wp-content/uploads/2023/06/map.jpg)
Σε πολύ μικρή απόσταση από την πόλη της Λεμεσού, τα Φοινικάρια προσφέρουν στους επισκέπτες την ευκαιρία για περιήγηση στις φυσικές ομορφιές των ανατολικότερων λόφων της Επαρχίας Λεμεσού.
![](https://archiveyermasoyia.com/wp-content/uploads/2023/06/Germasogeia-Walks.jpg)
Με θέα στον υδατοφράκτη Γερμασόγειας και τη θάλασσα, η διαδρομή του κυκλικού μονοπατιού, απόστασης 1,5 χλμ, αποτελεί μια ευκαιρία για περπάτημα και μελέτη της φύσης, της χλωρίδας και πανίδας της περιοχής, μόλις 10 – 20 λεπτά από την πόλη.
![](https://archiveyermasoyia.com/wp-content/uploads/2023/06/03-1024x678.jpg)
Το μονοπάτι ακολουθεί τη μορφολογία του εδάφους της περιοχής, με αρκετές αλλά μικρές ανηφόρες και κατηφόρες. Η διαδρομή είναι σχετικά ομαλή και προσφέρεται για να απολαύσει κανείς τη θέα, τόσο προς τον υδατοφράκτη στα νότια, όσο και προς το χωριό και το βουνό στο βορρά.
![](http://archiveyermasoyia.com/wp-content/uploads/2023/06/08-1024x743.jpg)
![](http://archiveyermasoyia.com/wp-content/uploads/2023/09/IMG_20230919_133214-1024x538.jpg)
Στην πεδιάδα ευδοκιμούν ελιές, ενδημικοί άγριοι θάμνοι, μανιτάρια και αγριολούλουδα, όπως επίσης πεύκα και δασική βλάστηση. Η πανίδα της περιοχής περιλαμβάνει το κυπριακό γεράκι, φίδια, δηλητηριώδη και μη, σκαντζόχοιρους κ.α.
![](https://archiveyermasoyia.com/wp-content/uploads/2023/06/02-1024x590.jpg)
![](https://archiveyermasoyia.com/wp-content/uploads/2023/06/04-1024x716.jpg)
![](https://archiveyermasoyia.com/wp-content/uploads/2023/06/05-1024x683.jpg)
![](https://archiveyermasoyia.com/wp-content/uploads/2023/06/01.jpg)